„Kinesiology taping – plastry zdrowia”

Written by

„Kinesiology taping – plastry zdrowia”

1

   Do niedawna, kolorowe plastry mogliśmy podziwiać głównie w telewizji u wyczynowych sportowców np. na kortach tenisowych u Sereny Williams. Mimo, że dziś coraz częściej mijamy na ulicy ludzi z kolorowymi naklejkami, cały czas budzą one duże zainteresowanie, a co za tym idzie szereg pytań dotyczących metody, która szturmem zdobyła nasz fizjoświat.

W codziennej praktyce, bardzo często spotykamy się z pytaniami i wątpliwościami: czy plastry zawierają tajemnicze substancje przeciwbólowe ?? czy kolor, oznacza skuteczność danego plastra?? wreszcie…czy po oklejeniu można się myć ??!

Dziś rozwiejemy Państwa wątpliwości, wyjaśniając istotę leczniczego działania Kinesiology Tapingu!

Trochę historii

Kinesiologytaping (plastrowanie dynamicznekinezjotaping) to metoda terapeutyczna, która została opracowana na początku lat 70. ub. w. przez japońskiego doktora Kenzo Kase, a największą popularność zyskała w latach 90.

1970 roku Dr Kase rozpoczął poszukiwania metody tapingu sportowego, która mogłaby pomóc w uzdrawianiu tkanek i mięśni. Okazało się, że standardowe techniki, takie jak naklejanie taśm sportowych w postaci zwykłych plastrów na skórę powodują ograniczenie ruchów mięśni i stawów, zmniejszając tym samym zakres ruchu, a także blokują swobodne przemieszczanie się powięzi, a w niektórych przypadkach hamują nawet proces gojenia się tkanki po urazie. Dlatego też potrzebne było nowe podejście leczenia.

W 1973 roku, celem Dr Kenzo Kase było stworzenie taśmy i terapeutycznej techniki tapingu, która moglaby wspierać pracę mięśni oraz stawów, bez zmniejszania lub ograniczania zakresów ruchu. Opracowując metodę kinesiotapingu brał on również pod uwagę jej wpływ na układ limfatyczny.

W roku 1988 kinesiotaping pierwszy raz został zaprezentowany światu w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Od tego czasu Kinesio Taping stał się bardzo popularną metodą plastrowania mięśni i do dnia dzisiejszego z powodzeniem używany jest przez wielu pracowników służby zdrowia na całym świecie.

W maju 2007 roku instruktorzy kinesiotapingu z Europy zdecydowali o modyfikacji nazwy i treści nauczania. Doskonałym obszarem do przeniesienia wiedzy dotyczącej kinesiotapingu jest układ mięśniowo-powięziowy, czy tez teoria łańcuchów mięśniowych a szereg enigmatycznych wyjaśnień japońskich świetnie tłumaczy teoria tensegracji. Tak skonstruowana koncepcja została określona jako KINESIOLOGY TAPING.

Mechanizm działania plastrów
2

Aplikacje plastra nie mają w większości zastosowań charakteru korekcji mechanicznej, lecz działanie sensoryczne poprawiające funkcjonowanie lokalne lub wpływanie na dysfunkcje znajdujące się poza obszarem objawu (np. bólu). Służą temu testy przesiewowe, dzięki którym terapeuta lokalizuje dysfunkcje organizmu i porównuje je z istniejącymi objawami.
Dysfunkcje stawowe są w większości powodowane przez nierównowagę mięśniową, którą możemy wyrównywać odpowiednio aplikując plaster nie na miejsce objawu (staw), ale na przyczynę (mięsień). Ten sposób myślenia daje nieograniczone możliwości pracy z pacjentem z zastosowaniem plastra. Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami – właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinesiologytapingu. Odpowiednie naklejenie plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, ma również wpływ na odczuwanie bólu, który jest jest jednym ze wskazań do kinesiotapingu.

.Właściwości plastra

 3

K-active tape – grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość – w zakresie 130-140%, są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Jest on wodoodporny, przepuszczalny dla powietrza, co pozwala na niezakłóconą wymianę cieplną.

Warstwą klejącą jest akryl (bez domieszek lateksu) co ogranicza możliwość występowania podrażnień i uczuleń. Plaster zachowuje swoje właściwości przez wiele dni po aplikacji, nie ogranicza czynności higienicznych (!!!)

Plastry Kinesio Taping początkowo dostępne były tylko w kolorze beżowym, podobnym do ludzkiej skóry. Ale 20 lat temu nastoletnia uczennica z aplikacją Kinesio Taping stwierdziła, że kolor jest smutny i tejpy otrzymały nowe barwy: różową i niebieską. Po kolejnych 10 latach głos zabrali sportowcy, którzy stwierdzili, że plastry sportowe powinny być czarne, aby wyglądały na bardziej profesjonalne i z charakterem. Paletę kolorystyczną Kinesio Tex wzbogacono zatem o kolejną barwę. Kolor taśm nie ma jednak żadnego wpływu ani na tejpowanie, ani w samej rehabilitacji, bowiem posiadają te same właściwości niezależnie od koloru, czy wymiarów.

4

Wskazania do stosowania kinesiology tapingu

  1. Ból
  • pourazowy (będący wynikiem kontuzji lub wypadku);
  • kręgosłupa (zespoły bólowe kręgosłupa) – plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy;
  • reumatyczne;
  • po operacjach – kinesiologytaping może zmniejszać nawet anormalny i ostry ból pooperacyjny. Podobno działa tak dobrze, że nie trzeba stosować leków przeciwbólowych J
  1. Nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie

Plastry rozluźniają naciągnięte i nadwyrężone mięśnie, odciążają je, normalizują ich napięcie, gdyż przejmują ich funkcję lub wspomagają ich pracę.

  1. Zapobieganie kontuzjom

Plastry ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi i stabilizują stawy, co jest pomocne w trakcie treningu.

  1. Skurcze

Plastrowanie pomoże nie tylko sportowcom, którzy nie wykonali rozgrzewki i „złapał” ich skurcz, lecz także osobom, które, np. zmagają się ze skurczem łydek w czasie snu.

  1. Problemy z krążeniem

Plastry dają ten sam efekt co drenaż limfatyczny – wspomagają odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie. W związku z tym plastrowanie jest polecane np. kobietom po mastektomii lub osobom, które zmagają się z opuchniętymi nogami (np. kobiety w ciąży).

  1. Zmarszczki

Jak twierdzi dr Kenzo – twórca kinesiotapingu, taśma zapobiega powstawaniu zmarszczek. On sam używa jej na noc, przed pójściem do łóżka i zdejmuje rano. Przekonuje, że jej regularne używanie może zapobiec zmarszczkom, zmianom skórnym, a także cieniom pod oczami.

  1. Rozstępy

Kinesiotaping pomoże kobietom ciężarnym nie tylko się zrelaksować, lecz także zapobiec rozstępom.

Kinesiology taping to metoda „wielu korzyści”

Kinesiology taping jest subtelną metodą fizjoterapeutyczną ale bardzo efektywnie uzupełnia terapię. Jego zaletą jest czas oddziaływania. Aplikacje kinesiology tapingu nakładamy i ich działanie trwa przez całą dobę około tygodnia. Pacjent ma pełny komfort użytkowania – może się w nich kąpać, uprawiać sport, pływać na basenie. Te zalety połączone z rzeczywistym odczuciem poprawy samopoczucia sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z tej formy terapii a fizjoterapeuci chętnie podnoszą swoje kwalifikacje właśnie w tej dziedzinie, gdyż istotą leczniczego oddziaływania kinesiology tapingu jest odpowiedni sposób i technika aplikacji a także sam plaster.

 r3

   Namawiamy Państwa zatem serdecznie na tę formę terapii!!! Jest ona skuteczna tylko pod warunkiem wykonania diagnozy oraz aplikacji przez certyfikowanego terapeutę, pracującym na profesjonalnych „tejpach”.

Wszystko to oferujemy w gabinecie Rehasens 😉