Masaż bańką chińską – doskonały nie tylko w walce z cellulitem…
Bańka chińska jest jedną z odmian tzw. bańki zimnej czy też próżniowej, która działa na zasadzie zasysania tkanki pod ciśnieniem. Najczęściej spotyka się gumowe bańki, jednak na rynku znajdziemy również takie, które wykonane są ze szkła i bambusa. Każde z nich charakteryzują się okrągłym kształtem i oczywiście zaokrąglonymi brzegami, dzięki czemu z łatwością dają się zassać na skórze. Metodykę zabiegu zaczerpnięto z medycyny ludowej, której głównym kierunkiem wykorzystania baniek było leczenie przeziębień, grypy na zasadzie zwiększania odporności organizmu. Z czasem zaczęto stosować je w przypadkach dolegliwości mięśniowych, bólów kręgosłupa, walki z cellulitem oraz redukcji rozstępów (ich widoczności).
Zastosowanie bańki chińskiej w lecznictwie
Bańki chińskie wykorzystywane są m.in. w celu masażu leczniczo-relaksacyjnego. Bańki zmniejszają napięcie mięśniowe, które powoduje np. bóle kręgosłupa, a także uciskanie splotów nerwowych i stopniowe powstawanie dolegliwości całego ciała. Bańki są doskonałym narzędziem w terapii sklejonej powięzi.
Masaż bańką chińską jest skuteczny w walce z cellulitem !!!
Usuwanie cellulitu bańką chińską przynosi bardzo wyraźne efekty w krótkim czasie. To dlatego masaż bańką chińską jest jednym z najpopularniejszych zabiegów, których celem jest zwalczenie cellulitu, zarówno tłuszczowego, jak i wodnego.
Masaż bańką chińską działa niczym drenaż limfatyczny. Poprawia krążenie krwi, przyspiesza metabolizm i usuwa nadmiar toksycznych substancji. Dzięki temu możliwe jest przyspieszenie procesów spalania tkanki tłuszczowej i widoczna redukcja cellulitu. Komórki stają się znacznie lepiej odżywione, co jest efektem zwiększenia przepływu substancji odżywczych. Mniejsze stają się też obrzęki, dzięki poprawie krążenia i działania układu limfatycznego. W związku z tym bardzo dobrze sprawdza się nie tylko jako zabieg antycellulitowy, lecz także ujędrniający i modelujący sylwetkę.
Wskazania do stosowania bańki chińskiej:
bóle kręgosłupa
dolegliwości mięśniowe
problemy ze stawami
bóle różnego pochodzenia (w tym migrenowe i nerwobóle)
problemy z ukrwieniem
usuwanie cellulitu
redukcja tkanki tłuszczowej (najczęściej okolice brzucha, pośladków, ud)
zmniejszenie widoczności rozstępów
wymodelowanie sylwetki
trądzik
Masaż bańką chińską – na czym polega zabieg?
Przed przystąpieniem do masowania masażysta natłuszcza skórę oliwką, która ułatwia przesuwanie bańki. W klasycznym zestawie znajdują się 4 bańki różnej wielkości. Będą one użyte w zależności od tego, jaka część ciała będzie poddawana zabiegowi. Bańka aplikowana jest na skórze po wcześniejszym wyciśnięciu z niej powietrza. Podciśnienie, które wytwarza się w ten sposób w bańce, powoduje zassanie fałdu skóry i tkanek leżących pod nią do wnętrza bańki. Następnie masażysta wykonuje na przemian długie pociągnięcia bańką po skórze i ruchy okrężne w kierunku węzłów chłonnych, które nie trwają dłużej niż 3 minuty (zazwyczaj do wystąpienia zasinienia). Działanie próżni powoduje pobudzenie krążenia krwi, szybsze usuwanie toksyn z organizmu, a także rozluźnienie mięśni i uelastycznienie skóry.
Masaż bańką chińską trwa ok. 15-30, a nawet 60 minut (masaż większej partii ciała). Dla uzyskania oczekiwanych rezultatów powinien być wykonywany seriach (10-12 zabiegów), z odstępami między kolejnymi zabiegami nie rzadziej niż 3 dni. Profilaktycznie można go wykonywać przynajmniej 1 raz w tygodniu.
Przeciwwskazania do masażu bańką chińską:
gorączka nieznanego pochodzenia
choroby nowotworowe i zakaźne
padaczka, zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków
stwardnienie rozsiane (SM) w okresie nowego rzutu choroby
przerwanie ciągłości i stany zapalne skóry (włączając w to siniaki i obrzęki niewiadomego pochodzenia)
hemofilia
cera naczynkowa, cienka, wrażliwa
niewydolność krążenia (np. zapalenie żył i żylaki)
nadciśnienie tętnicze, wady serca i choroby serca
miesiączka
ciąża
wiek (nie wykonuje się masażu u osób powyżej 80 roku życia)
Uwaga! Powstałe po masażu wybroczyny wchłaniają się zwykle w ciągu kilku dni i nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania kolejnych zabiegów. Masaż wykonywany przez doświadczonego specjalistę, jest w 100% bezpieczny.
Przed przystąpieniem do zabiegu, warto skonsultować się z lekarzem, czy konkretne schorzenie nie jest przeszkodą do przeprowadzenia masażu bańką chińską.